Sezon grzewczy już za pasem? Poszukujesz ekologicznych form ogrzewania w kominku czy piecu? Wiele materiałów opałowych niestety nie jest przyjaznych przyrodzie. Palenie węglem na przykład generuje bardzo dużą ilość zarówno pyłu, jak i popiołu. Co więcej, węgiel należy do nieodnawialnych źródeł energii. Jego wydobywanie zmniejsza ilość naturalnych zasobów naszej planety. Do alternatywnych źródeł energii, można zaliczyć pellet. Czy jest on ekologiczny?
Ekologia materiałów opałowych – na czym ona polega?
Zanim przejdziemy do odpowiedzi na pytanie, dotyczące ekologii pelletu, warto dowiedzieć się więcej na czym polega istota materiałów opałowych przyjaznych przyrodzie. W dużym skrócie, takiego rodzaju materiały powstają z biomasy, a więc odpadów, a także pozostałości po obróbce drewna. Do ich produkcji wykorzystuje się między innymi wióry, trociny, ścinki. Do stworzenia granulatu lub kostek brykietu drzewnego wykorzystuje się metodę wysokociśnieniowego prasowania. Dzięki temu nie trzeba wykorzystywać klejów oraz innych chemikaliów, których palenie jest wysoce nieekologicznie.
Pellet – materiał opałowy z biomasy
W związku z tym, że pellet wykonuje się właśnie z wspomnianej już tutaj biomasy, czyni to z niego materiał wysoce ekologiczny. Na tym jego atuty się jednak nie kończą. Okazuje się bowiem, że jego palenie nie generuje tak dużej ilości pyłu oraz popiołu. Nie szkodzi więc tak bardzo przyrodzie, a zarazem ułatwia utrzymanie czystości kominka oraz pieca. W przypadku palenia pelletem, emisja dwutlenku węgla, który wydzielany jest do atmosfery, ma niemal zerową wartość! To jednoznacznie świadczy o tym, że omawiany tutaj materiał opałowy to ekologiczne rozwiązanie
Pozostałe zalety ekologicznego materiału opałowego
Ze względu na to, że przyjmuje on kształt i wielkość małych granulek, jest bardzo łatwy zarówno w przechowywaniu oraz transporcie. Co więcej, jego palenie nie wydziela przykrego zapachu. Dlatego też polecamy wybór tego rozwiązania, dostępnego w ofercie Paleko, do palenia w swoich kominkach i piecach.