Loader
 

Brykiet

Informacje o brykiecie

poznaj wiedzę o brykiecie jako źródle ciepła w Twoim domu
pasek logo

Brykiet RUF

Co to jest brykiet kostka RUF?

Jest to gatunek brykietu drzewnego wykonany na niemieckich prasach hydraulicznych  typu „RUF”, stąd jego potoczna nazwa „brykiet RUF”. Proces prasowania odbywa się pod wysokim ciśnieniem około 200 barów, bez dodatku lepiszczy i innych chemicznych środków wiążących. Wymiary kostki to około 155 / 100 / 65 [mm], z czego ostatni wymiar jest ruchomy i możliwy do określonej regulacji. W większości przypadków maszyny są jednak kalibrowane pod osiągnięcie masy jednej kostki brykietu do poziomie 0,83 kg. Jest to związane ze standardem pakowania po 12 sztuk brykietów w worku i łączną wagą 10 kg. Można również spotkać brykiety pakowane po 10 sztuk w opakowaniu o wadze 10 kg.

Ze względu na bardzo wysoką siłę prasowania, w połączeniu z dobrą frakcją i jakością surowca, brykiet kominkowy RUF jest znacznie lepszy od produktów w kształcie walca. Spala się dłużej ze względu na gęstość i wielkość.

Jak powstaje brykiet RUF?

Trociny z jakiej produkowany jest brykiet z naszej oferty, pozyskiwane są z obróbki suchej deski, z której produkowane są docelowo meble czy np. podłogi dębowe. Jest to materiał czysty, bez kory, klei itp. Surowiec drzewny nie mając kontaktu z ziemią, odciągana jest pneumatycznie bezpośrednio spod pił i trafia do silosa buforowego . Tak przygotowana mieszanka podawana jest bezpośrednio do pras hydraulicznych – brykieciarek.

Trociny nie mają kontaktu z ziemią, po za tym przemieszczają się pneumatycznie do hermetycznie zamkniętych, szczelnych silosów, eliminując kontakt z jakimikolwiek zanieczyszczeniami z zewnątrz.

Tani brykiet nie koniecznie znaczy dobry! Na rynku można trafić na produkty zanieczyszczone np. piaskiem, mdf-em, klejem, odpadami poprodukcyjnymi, sklejka, płytą drewnopochodną itp.. Zanieczyszczone produkty dają dużo większą ilość popiołu, zanieczyszczają otwór kominowy, szybę kominka, czy wpływają na dużo szybszą eksploatacje urządzenia grzewczego, nie mówiąc już o negatywnym wpływie na jakość powietrza, które może wpływać w sposób bezpośredni na użytkownika. Dlatego zawsze należy sprawdzać pewne źródło pochodzenia produktu. Każdy brykiet do kominka jaki oferujemy w naszej ofercie to produkt od sprawdzonych producentów, dużych zakładów, gdzie zachowane są wszelkie normy związane z najwyższą jakością produktów.

Nasze brykiet kominkowy produkowany jest z czystych odpadów poprodukcyjnych. Nikt nie wycina lasów pod ich produkcję. Brykiet drzewny produktem jest w 100% ekologicznym o tzw. zerowym bilansie CO2 – a więc wydziela taką samą ilość dwutlenku węgla jaką roślina pobiera w procesie fotosyntezy. Drewno w postaci szczap, jakim pali się w kominkach czy piecach, to produkt wycinany specjalnie pod opał. Brykiet zaś to w zasadzie przetworzony odpad, który jest tym, co w drewnie najbardziej wartościowe.

Zużycie brykietu

Jakie jest zużycie brykietu w stosunku do DREWNA

Bazując na obserwacji naszych klientów i ich obliczeniach, 1 tona brykietu zastępuje 4 – 4,5 mp (mp – metr przestrzenny – swobodnie układane polana drewna na wymiarze 1 / 1 / 1 metr, nie mylić z m3 – kubikiem!). Mowa tutaj oczywiście o drewnie suchym, gotowym do palenia.

Przykład*:

Bazując na obserwacji naszych klientów i ich obliczeniach, 1 tona brykietu zastępuje 4 – 4,5 mp (mp – metr przestrzenny – swobodnie układane polana drewna na wymiarze 1 / 1 / 1 metr, nie mylić z m3 – kubikiem!). Mowa tutaj oczywiście o drewnie suchym, gotowym do palenia.

Koszt zakupu 1 mp drewna – 150 zł.
4,5 mp drewna * 150 zł. = 675 zł.
Koszt zakupu 1 tony brykietu – 750 zł.
1 tona brykietu = 750 zł.
Drewno wychodzi taniej o około 75 zł. na 4 mp.

* obliczenia robimy na bazie naszych brykietów i opinii naszych klientów. Brykiety RUF różnią się od siebie jakością, czasem diametralnie. Obliczenia te mogą być nieprzydatne dla produktów wątpliwej, nieznanej nam jakości towarów dostępnych czasem w „atrakcyjnych” cenach na rynku.

Palenie i przechowywanie

Jak palić brykietem?

Brykiet to rodzaj opału, który największą efektywność spalania i ciepła daje spalany delikatnym płomieniem, czy żarem na małym powietrzu. Rozpalamy brykiet ustalając większą dawkę powietrza, a po rozpaleniu go (10-15 min) zmniejszamy dopływ powietrza do komory spalania w zależności od naszego zapotrzebowania na ciepło. Im mniejsza ilość tlenu tym dłuższy proces spalania. Wartość opałowa naszych brykietów jest o około 40-45% wyższa niż suchego drewna, należy więc ostrożnie dorzucać ilość kostek do urządzeń z płaszczem wodnym. Z własnego doświadczenia wiemy, że przy nadmiernym wrzucie brykietów do kotła szybko osiągnęliśmy paniczną temperaturę 104 stopni Celsjusza!

Jak przechowywać brykiet?

Nasz brykiet drzewny to produkt o wilgotności około 7%. Im niższa wilgotność, tym wyższa jego wartość opałowa, w związku z tym o ten parametr należy zadbać. Brykiet nie może być wystawiany bezpośrednio na czynniki atmosferyczne takie jak deszcz czy śnieg. Jest to materiał bardzo wysoko higroskopijny (podatny na wchłanianie wilgoci) i należy go przechowywać w zamkniętych pomieszczeniach, jak np. piwniczki, komórki, kotłownie, względnie drewutnie. Tak przechowywany brykiet można składować latami. My, jako firma sprzedajemy go w opakowaniach foliowych 10kg., które są szczelne, jednak mimo wszystko produkt ten należy przechowywać w suchych, zamkniętych miejscach. Temperatura otoczenia nie ma znaczenia, mogą to być pomieszczenia o temperaturze zbliżonej do zewnętrznej.