Loader
 

Kocioł na pellet czy kominek – co wybrać?

Informacje o pellecie drzewnym

poznaj wiedzę o pellecie jako źródle ciepła w Twoim domu
pasek logo

Kocioł na pellet czy kominek – co wybrać?

Wybór ogrzewania w domu nie jest łatwą sprawą. W końcu stoi przed Tobą ogrom opcji, które koniecznie trzeba rozważyć. Na początku musisz odrzucić te, które ze względu na kwestie budżetowe oraz stan techniczny budynku, nie będą możliwe do zainstalowania. Nadal może jednak pozostać całkiem spory wybór. My proponujemy szczególnie dwa rozwiązania – kocioł na pellet lub kominek (w którym można palić brykietem drzewnym i pelletem drzewnym). Na co jednak postawić? Sprawdź to, czytając nasz artykuł.

Ekologiczne rozwiązanie dla domu – kocioł na pellet lub drewno

Podczas wyboru kotła na pellet musisz zwrócić uwagę przede wszystkim na parametry urządzenia. Musi ono być dostosowane do wielkości budynku, jaki będzie ogrzewany. Urządzenie to musi posiadać więc odpowiednio dobraną moc grzewczą. Bardzo ważne jest też, aby kocioł posiadał zestaw czujników, zapewniających bezpieczeństwo działania (a także pozwalających na jego wyłączenie w razie wystąpienia awarii). Do dyspozycji są dwa rodzaje:
– jednofunkcyjny – pozwala na ogrzewanie tylko wody użytkowej lub tylko budynku,
– dwufunkcyjny – pozwala na ogrzewanie zarówno wody, jak i budynku.

To który model wybierzesz, zależy wyłącznie od Twoich potrzeb.

Kominek do ogrzewania domu – kolejne ekologiczne rozwiązanie

Jeśli myślisz wyłącznie o dogrzaniu swojego domu, a zarazem posiadaniu gustownej ozdoby salonu, koniecznie zdecyduj się na wybór kominka, w którym możesz palic na przykład brykietem drzewnym (dostępnym w ofercie firmy Paleko). Kominki sprawdzą się także lepiej w mniejszych obiektach, zwykle zakres ich mocy grzewczej oscyluje wokół 4-10 kW. Pełnią funkcję zarówno grzewczą, jak i dekoracyjną.

Kominek czy kocioł – co wybrać?

Tak naprawdę wszystko zależy od Twoich potrzeb. Jak już wspomnieliśmy, kominek sprawdzi się lepiej w mniejszych obiektach, z kolei kotłem na pellet z powodzeniem ogrzejesz większe przestrzenie. Atutem kotłów jest to, że ze względu na swoje funkcje, mogą nie wymagać ręcznego czyszczenia, z tego względu, iż posiadają aktywne systemy, które wykonują to zadanie. Kotły wyposażone są także w automatyczne podajniki pelletu, dzięki czemu możesz cieszyć się jego automatyczną pracą.