Loader
 

Palniki

Informacje o palnikach

poznaj wiedzę o palnikach pelletu
pasek logo

Palnik na pellet to urządzenie, wewnątrz którego zachodzi spalanie peletu w sposób całkowicie zautomatyzowany. Najczęściej stosuje się je wraz ze specjalnie przystosowanymi kotłami, które posiadają (najczęściej na bocznej części) odpowiednio dostosowane otwory. Stosowanie tych urządzeń jest szczególnie polecane w przypadku kotłów na paliwa stałe, jednak z równym powodzeniem używać ich można wraz z kotłami gazowymi, lub olejowymi (w tym przypadku montuje się je zwykle na przednich drzwiczkach kotła).

Przy układzie wyposażonym w palnik na biomasę, kocioł pełni jedynie funkcję pośredniczącą w wymianie ciepła. Urządzenie to samo określa długość swojej pracy. Pobiera ono paliwo poprzez podajnik w postaci długiej rury, wyposażonej w specjalny ślimak przeznaczony do pobierania pelet ze specjalnego zasobnika. Ilość paliwa przeznaczona do pobrania kontrolowana jest przez specjalny sterownik.

Bodaj największą zaletą palników na pelet, czyniącą je coraz powszechniej stosowanym rozwiązaniem, jest możliwość pełnego zautomatyzowania procesu spalania. Praca, jaką musi wykonać człowiek zostaje ograniczona do minimum i polega jedynie na czyszczeniu popielnika w kotle, zasypywania zasobnika, a także dbanie o to, by sam palnik był raz na jakiś czas oczyszczony.

Nowoczesne palniki na pellet posiadają wszystkie odpowiednie czujniki i zabezpieczenia, czyniące z nich rozwiązanie nie tylko niezwykle wygodne w eksploatacji, ale także bezpieczne.

Po odpowiednim ustawieniu wszystkich parametrów na sterowniku, praca palnika staje się właściwie całkowicie bezobsługowa.

Aby kupić palnik przeznaczony do niedużych, domowych instalacji grzewczych, w zależności od rodzaju palnika, trzeba liczyć się wydatkiem rzędu od 3600 do 7000 złotych.