Choose language: PL EN DE IT
UWAGA! Zmieliśmy nasz adres. Po szczegóły zapraszamy do działu Kontakt

Zużycie i przechowywanieJakie jest zużycie peletu w stosunku do innych paliw?


Ekogroszek


Ekogroszek to największa konkurencja peletu, paliwa te można wymianiać ze sobą, mieszać. Dobrej jakości ekogroszek ma wartość opałową około 28 GJ/t, pelet zaś około 19 GJ/t. Z doświadczeń naszych klientów wiemy, że dobrej jakości pelet przy odpowiednio nastawionych parametrach na urządzeniu grzewczym spala się bardzo podobnie jak ekogroszek. Mniejsze dawki powietrza, czy czasu podawania peletu wpływają na porównywalne spalanie tych dwóch paliw. Proszę jednak pamiętać, że ekogroszek to węgiel, a więc więcej czyszczenia, popiołu, brudu, czy sadzy. W przypadku peletu nie ma o tym mowy i jest to właśnie kluczowy argument dla klientów, którzy - często po złych doświadczeniach z węglem - bez namysłu wybierają czysty pelet. Praktycznie w każdym piecu z podajnikiem można palić peletem, jest to kwestia nastaw, którą zalecamy zrobić z serwisantem lub osobą, która ma w tej kwestii doświadczenie. Pelet to paliwo czyste, wygodne, pachnące, estetyczne i ekologiczne, a zakup urządzenia do jego spalania uważa się za inwestycję o najmniejszym stospniu ryzyka w perspektywie długookresowej. Ekogroszek ze względu na wydobycie będzie coraz droższy, będzie dochodzić do jego mieszania z materiałami niepalnymi, sortowanym węglem lub - co gorsza - czeskim ekogroszkiem z węgla brunatnego (kaloryczność około 16 GJ/t). Jego jakość z pewnością bedzie spadać.

Olej opałowy


Przedstawiamy Państwu porównanie oleju do peletu w postaci liczbowej:olej opałowy
pelet drzewny
cena 3810 zł. brutto / 1000 litrów*
cena 880 zł. brutto / 1000 kg.**


2000 kg peletu drzewnego zastępuje 1000 litrów oleju opałowgo, co daje:

2000 kg peletu drzewnego - cena 1760 zł. brutto* średnia cena w woj. kujawsko-pomorskim na dzień 04.07.2013 r., źródło: www.olej-opalowy.pl

** nasza średnia cena w sezonie grzewczym 2012/2013


Tracicie Państwo około 2040 zł. brutto na spalonym 1000 litrów. Ile spalacie Państwo rocznie czy w sezonie?


Wymiana urządzenia grzewczego, w przypadku instalacji olejowych często samego palnika na pelet, to inwestycja o bardzo szybkim, zwykle tylko 1-sezonowym zwrocie kapitału. Największym klientem modernizującym instalację olejową są piekarnie, w których wymiana palnika o mocy zwykle 150 - 200 kW, zwraca się w kilka miesięcy. Koszt palnika o średniej mocy około 15-25 kW to w przybliżeniu 4500 zł. brutto (ceny na 2013 rok). Jedynym minusem może być tylko czyszczenie pieca co pewien czas (2 razy w miesiącu w zależności od komory spalania olejaka), jednak za kilka czy kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie jest to opłacalne.


Jak przechowywać pelet?


Zalecamy przechowywanie peletu, tak samo jak brykietu drzewnego: w pomieszczeniach zamkniętych i suchych. Zimno nie ma wpływu na pelet. W przypadku względnie szczelnych worków, wysoka wilgotność potwietrza nie wpływa na jego jakość. Z kolei wysoka wilgotność i skoki temperatury mogą wywoływać skraplanie sie pary na workach, co - w przypadku ich drobnych pęknięć, które zawsze się zdarzają - może prowadzić do wchłaniania wilgoci w pelet i jego niszczenia.


Zalecamy przechowywanie peletu w:

Niezalecane miejsca:

Zamoknięte (charakterystycznie napuchnięte) pelety rozwarstwiają się i powstaje z nich mokra trocina, która nie nadaje się do palenia. Jednak proszę pamiętać, że pelet zniszczyć może tylko woda w postaci płynnej, opady deszczu itp.