Loader
 

Jak wybrać dobry pellet?

Informacje o pellecie drzewnym

poznaj wiedzę o pellecie jako źródle ciepła w Twoim domu
pasek logo

Jak wybrać dobry pelet

Dobry pelet to podstawa przygotowania się do sezonu grzewczego. My, jako firma weryfikujemy gatunki peletu, jakie znajdują się w naszej ofercie. Poddajemy je kontroli wewnętrznej, testom, analizom składu itp. To bardzo ważne! Tym samym dajemy Państwu gwarancję, że opał z naszej oferty jest jakościowo dobry i sprawdzony.

Niemniej jednak zawsze zalecamy próby i sprawdzenie naszego peletu przez Państwa w Państwa piecach, kominkach itp i upewnienia się, czy wszystko jest w porządku (nastawy i parametry każdego z urzadzeń naszych klientów są inne i inaczej moga reagować na okreslone gatunki peletu). W przypadku pozytywnych wyników prób mogą mieć Państwo pewność, że można zamówić większą partię. Nam, jako firmie nie zależy na tym, aby za wszelka cenę sprzedać Państwu produkt, a wyłącznie na Państwa zadowoleniu i satysfakcji, a tym samym udanej współpracy.

Czego należy się wystrzegać przy zakupie peletu:

  • granulatu wątpliwej, nieznanej, niesprawdzonej marki lub producenta – takie pelety zalecamy testować w mniejszych ilosciach i sprawdzać w spalaniu zanim zdecydujecie się Państwo zakupić większą ilość. W razie problemów zaoszczędzicie Państwo czas i pieniądze.
  • po przetestowaniu peletu i ustawieniu parametrów pracy sterownika, nie zalecamy zmieniać peletu na inny niz ten testowany. Czasem jest tak, że każdy nowy pelet bedzie wymagał innych czasów podawania, innej dawki powietrza itp., co mogłoby być dla Państwa kłopotliwe.
  • peletu słabo zbitego, rozpadającego się z rekach, puchnącego, rozwarstwiającego się, rozpadającego – co świadczy o bardzo słabej jakości. Ślimak może rozkruszyc go do końca i do komory spalania dojdzie częściowa trocina, która wypali się szybko, da mało ciepła, a znacznie zwiększy ilość spalonego produktu.
  • peletu z dużą zawartością kory, który może szlakować, żużlować, tworzyć trudny do skucia, twardy nagar.
  • peletu, w którym widoczny jest laminat, płyta meblowa, okleina, czy farba. To oznaki bardzo dużych nieczystości w pelecie i tym samym ogromnych kłopotów w czasie palenia – z nagarem, czyszczniem itp.
  • peletu w podejrzanie niskiej cenie! Wątpliwi producenci dodają czasem niezauważalnego gołym okiem pyłu mdf, rozdrobnionej płyty klejonej, czy meblowej w kolorze drewna. Takie dodatki są tanie, wówczas cena peletu również moze być niższa. Szybko zostanie to jednak stwierdzone w czasie spalania na niedużej próbnej partii.
  • zalecamy nierobienia próby na peletach latem, jeżeli mamy wątpliwości co do jego jakości. W tym okresie grzeje się zazwyczaj CWU, nie jest to tym samym miarodajna próba, ponieważ piec, kocioł, kominek itp. nie pracuje na pełnej mocy. W wynikach mogą być więc przekłamania. Pelet początkowo może okazać się jakościowo dobry, jednak zimą, kiedy wzrasta zapotrzebowanie na dużą moc pieca, efekt spalania może być zupełnie inny. Wówczas możemy nie osiągnąć na nim zadanych temperatur i wtedy zauważalna jest duża ilość popiołu, który może powodować zgorzeliny oraz nagar. Zdajemy sobie sprawę, że nie często można testować piec w pełni sezonu, ale jest to nasza uwaga. Dlatego też warto wybierać sprawdzony, dobry pelet.
  • zalecamy również ostrożność przy zakupie peletu od instalatorów. Mają oni dodatkową marżę na samym pelecie i nie wiadomo, czy do końca kontrolują w pełni jego jakość.

Pelet to rodzaj opału, którego jakość i każde niedoskonałości kocioł czy palnik szybko zweryfikuje, a zmartwiony klient wypowie wtedy powszechnie znaną w branży frazę: „Ostatni raz kupiłem tam pelet”.

Proszę wyobrazić sobie sytuację, kiedy to piec czy palnik staje w ciężką zimową noc, a przez Państwa próbę zaoszczedzenia 100-200 złotych jest postój urządzenia, czyszczenie, często kłucie, albo nawet oczekiwanie na serwis, bo problemu nie można usunąć samemu. To bardzo częste sytuacje. Klienci tacy trafiają następnie do nas, żeby zakupić dobry pelet i mieć wymarzony spokój.

Jako doświadczona firma rozmawiamy z klientami, którzy chcą kupić pelet, doradzamy im, wspólnie staramy się wybrać najlepszy gatunek pod daną instalacje. Zwykle zachęcamy do próby na 100-200 kg (z reguły na jeden pełny zasyp zasobnika). Dopiero wtedy można wstępnie ocenić czy wszystko dobrze się spalało i czy warto wypróbować inny rodzaj peletu z naszej oferty w celu osiągnięcia jeszcze lepszych rezultatów.

Najpewniejsze pelety, które w większości przypadków można wybrać „w ciemno”, to takie, które posiadają certyfikat i normy jakości, są wizualnie dobrze przygotowane i pozbawine cech, o których wspominaliśmy w tym artykule. Takie pelety dają gwarancję dobrego i bezproblemowego palenia. Jak sami często powtarzamy:

Po to kupujecie Państwo kocioł automatyczny, żeby mieć jak najmniej pracy zimą w kotłowni, a nie po to, żeby ją tam spędzić.