Choose language: PL EN DE IT
UWAGA! Zmieliśmy nasz adres. Po szczegóły zapraszamy do działu Kontakt

Zużycie brykietuJakie jest zużycie brykietu w stosunku do...


Drewna


Bazując na obserwacji naszych klientów i ich obliczeniach, 1 tona brykietu zastępuje 4 – 4,5 mp (mp – metr przestrzenny – swobodnie układane polana drewna na wymiarze 1 / 1 / 1 metr, nie mylić z m3 – kubikiem!). Mowa tutaj oczywiście o drewnie suchym, gotowym do palenia.


Przykład*:Koszt zakupu 1 mp drewna – 150 zł.
4,5 mp drewna * 150 zł. = 675 zł.
Koszt zakupu 1 tony brykietu – 750 zł.
1 tona brykietu = 750 zł.


Drewno wychodzi taniej o około 75 zł. na 4 mp.* obliczenia robimy na bazie naszych brykietów i opinii naszych klientów. Brykiety RUF różnią się od siebie jakością, czasem diametralnie. Obliczenia te mogą być nieprzydatne dla produktów wątpliwej, nieznanej nam jakości towarów dostępnych czasem w „atrakcyjnych” cenach na rynku.


W wyliczeniu i przyjętej cenie drewna na poziomie 150 zł. określiliśmy, że drewno jest tańsze o niecałe 19 zł. na 1 mp.


Proszę jednak pamiętać, że sprzedawcy drewna w cenie jaką podaliśmy, dowożą je luzem. Jeśli szczęśliwie dla Państwa będzie go faktycznie tyle ile zamówiliście a nie np. 4mp mniej (co automatycznie zmienia postać wylicznia na korzyść brykietu), to należy je jeszcze poukładać, czasem podocinać i suszyć 1 – 3 lat. Praca w to włożona na pewno będzię więcej warta niż różnica 75 zł. na 4 mp.


Warto tym samym dołożyć kilka złotych i mieć towar przede wszystkim:

  • o równym, wygodnym kształcie
  • o wilgotności na poziomie 7% (drewno właściwie suszone ma po 3 latach około 15-20%)
  • wartość opałowa przy tak niskiej wilgotności to około 19 GJ (drewno 14 - 15 GJ)
  • czysty produkt bez kory i innych zanieczyszczeń
  • 1 tona to faktycznie 1 tona. Jako ciekawostkę można podać, że w przypadku naszych brykietów dębowych i bukowo-brzozowych średnia ważona całej palety i każdej paczki, dawała wynik 1060 kg i 1030 kg. (waga netto bez palety)
  • 10-kilogramowe paczki łatwe do przenoszenia i układania

Węgla


Wyliczenie zużycia brykietu drzewnego w stosunku do węgla może być nieco skomplikowane chociażby ze względu na różne wartości opałowe oferowanych na rynku węgli. Kaloryczność „czarnego złota” kształtuje się na poziomie 16 – 30 GJ/tonę.


Przyjmijmy średnią (realną) kaloryczność na poziomie 23 GJ według poniższych zależności:Brykiet drzewny – 19 GJ/t
Węgiel kamienny – 23 GJ/t

1 tona zużytego węgla to około 1,2 tony brykietu. Z opinii naszych klientów wynika jednak, że przy właściwym paleniu brykietem drzewnym, zachowując optymalne ilości powietrza zużycie w stosunku do węgla jest na praktycznie identycznym poziomie. Proszę pamiętać o istotnej kwestii! Ilość popiołu z 1 tony naszego brykietu to około 3 kg. Opakowania 10-kilogramowe, które każdy może przenieść i gwarancja ilości! Producent zakłada tolerancję plus minus 2% masy. Sami wyrywkowo ważymy opakowania brykietów.