Loader
 

O ekopaliwach – Brykiet

Informacje o brykiecie

poznaj wiedzę o brykiecie jako źródle ciepła w Twoim domu
pasek logo

Brykiet RUF

Co to jest brykiet kostka RUF?

Jest to gatunek brykietu wykonany na niemieckich prasach hydraulicznych „RUF”, stąd jego inna nazwa „brykiet RUF”. Wymiary kostki to około 155 / 65 / 100 [mm], z czego ostatni wymiar jest ruchomy i możliwy do dowolnej, w pewnym zakresie, regulacji. W większości maszyny są jednak kalibrowane pod osiągnięcie masy jednej kostki brykietu na poziomie 0,83 kg. Jest to związane ze standardem pakowania po 12 sztuk brykietów w worku i łączną wagą 10 kg.

Ze względu na bardzo wysoką siłę prasowania, w połączeniu z dobrą frakcją i jakością surowca, brykiet ten jest znacznie lepszy od produktów w kształcie walca. Spala się dłużej ze względu na gęstość i wielkość.

Jak powstaje brykiet RUF?

Trociny, z jakiej produkowany jest brykiet z naszej oferty powstają w wyniku obróbki suchej tarcicy, z której produkowane są docelowo meble czy np. podłogi. Jest to materiał czysty, bez kory, klei itp. Trocina odciągana jest pneumatycznie i trafia do silosa buforowego (przed tym jest jeszcze domielona na płynach bijakowych). Tak przygotowana mieszanka trafia bezpośrednio do pras hydraulicznych – brykieciarek.

Trociny nie mają kontaktu z ziemią, po za tym przemieszczają się pneumatycznie do hermetycznie zamkniętych, szczelnych silosów, eliminując kontakt z jakimikolwiek zanieczyszczeniami z zewnątrz.

W wielu dostępnych tanich brykietach na rynku trociny są zanieczyszczone np. piaskiem, ponieważ przewożone są z placów na produkcję, nie wspominając o odpadach typu mdf, płytach wiórowych i innych. To wszystko powoduje większą ilość popiołu i niską kaloryczność.

Nasze brykiety produkowane są z czystych odpadów poprodukcyjnych. Nikt nie wycina lasów pod ich produkcję. Brykiet jest produktem w 100% ekologicznym o tzw. zerowym bilansie CO2 – a więc brykiet wydziela taką samą ilość dwutlenku węgla jaką roślina pobiera w czasie procesu fotosyntezy. Drewno w postaci szczap, jakim pali się w kominkach czy piecach to produkt wycinany na te potrzeby z lasu. Brykiet zaś to w zasadzie odpad, który jest tym, co w drewnie najbardziej wartościowe.

Zużycie brykietu

Jakie jest zużycie brykietu w stosunku do DREWNA

Bazując na obserwacji naszych klientów i ich obliczeniach, 1 tona brykietu zastępuje 4 – 4,5 mp (mp – metr przestrzenny – swobodnie układane polana drewna na wymiarze 1 / 1 / 1 metr, nie mylić z m3 – kubikiem!). Mowa tutaj oczywiście o drewnie suchym, gotowym do palenia.

Przykład*:

Bazując na obserwacji naszych klientów i ich obliczeniach, 1 tona brykietu zastępuje 4 – 4,5 mp (mp – metr przestrzenny – swobodnie układane polana drewna na wymiarze 1 / 1 / 1 metr, nie mylić z m3 – kubikiem!). Mowa tutaj oczywiście o drewnie suchym, gotowym do palenia.

Koszt zakupu 1 mp drewna – 150 zł.
4,5 mp drewna * 150 zł. = 675 zł.
Koszt zakupu 1 tony brykietu – 750 zł.
1 tona brykietu = 750 zł.
Drewno wychodzi taniej o około 75 zł. na 4 mp.

* obliczenia robimy na bazie naszych brykietów i opinii naszych klientów. Brykiety RUF różnią się od siebie jakością, czasem diametralnie. Obliczenia te mogą być nieprzydatne dla produktów wątpliwej, nieznanej nam jakości towarów dostępnych czasem w „atrakcyjnych” cenach na rynku.

Palenie i przechowywanie

Jak palić brykietem?

Brykiet to rodzaj opału, który największą efektywność spalania i ciepła daje spalany delikatnym płomieniem, czy żarem na małym powietrzu. Rozpalamy brykiet ustalając większą dawkę powietrza, a po rozpaleniu go (10-15 min) zmniejszamy dopływ powietrza do komory spalania w zależności od naszego zapotrzebowania na ciepło. Im mniejsza ilość tlenu tym dłuższy proces spalania. Wartość opałowa naszych brykietów jest o około 40-45% wyższa niż suchego drewna, należy więc ostrożnie dorzucać ilość kostek do urządzeń z płaszczem wodnym. Z własnego doświadczenia wiemy, że przy nadmiernym wrzucie brykietów do kotła szybko osiągnęliśmy paniczną temperaturę 104 stopni Celsjusza!

Jak przechowywać brykiet?

Nasz brykiet drzewny to produkt o wilgotności około 7%. Im niższa wilgotność, tym wyższa jego wartość opałowa, w związku z tym o ten parametr należy zadbać. Brykiet nie może być wystawiany bezpośrednio na czynniki atmosferyczne takie jak deszcz czy śnieg. Jest to materiał bardzo wysoko higroskopijny (podatny na wchłanianie wilgoci) i należy go przechowywać w zamkniętych pomieszczeniach, jak np. piwniczki, komórki, kotłownie, względnie drewutnie. Tak przechowywany brykiet można składować latami. My, jako firma sprzedajemy go w opakowaniach foliowych 10kg., które są szczelne, jednak mimo wszystko produkt ten należy przechowywać w suchych, zamkniętych miejscach. Temperatura otoczenia nie ma znaczenia, mogą to być pomieszczenia o temperaturze zbliżonej do zewnętrznej.