Choose language: PL EN DE IT
UWAGA! Zmieliśmy nasz adres. Po szczegóły zapraszamy do działu Kontakt

O pellecieCo to jest pelet?


pelletPelet (inaczej - pellet, pellets, granulat drzewny) - to sprasowana pod wysokim ciśnieniem trocina drzewna do postaci granulek o średnicy najczęściej 6 i 8 mm oraz długości do 40 mm. Pelet powstał z myślą o automatycznym procesie spalania. Dzięki nowoczesnym kotłom i palnikom proces spalania jest praktycznie całkowicie bezobsługowy.

Jak powstaje pelet?


Pelet produkuje się na granulatorach (peleciarkach), w których to za pomocą specjalnych rolek trocina drzewna o odpowiednio drobnej frakcji i wilgotności około 10 %, przeciskana jest przez otwory w matrycach, zazwyczaj o średnicy 6 lub 8 mm. Tak powstaje pelet drzewny, który po schłodzeniu i przesianiu nadaje się odrazu do palenia.


Dlaczego wybrać jako paliwo pelet?


Pelet jest przede wszystkim bardzo wygodnym w stosowaniu i przechowywaniu paliwem. Spośród wszystkich paliw stałych jest on pod względem estytycznym najczystszym opałem. W kotłowni pozostaje przyjemny zapach drewna, a popiół po spaleniu stanowi około 4-5 kg z tony. Można go usuwać 1-2 razy w miesiącu za pomoca specjalnych nakładek na odkurzacz, przez co proces ten jest prosty i wygodny.

Dostępne na rynku, coraz tańsze urządzenia do spalania peletu, są praktycznie w pełni automatyczne i pracują według zadanych wcześniej parametrów pracy. Same podają odpowiednią ilość peletu, rozpalają, osiagają zadaną temeraturę wody, następnie wygaszają się i wchodzą w tryb czuwania. Kiedy woda osiągnie minimalną temperaturę, cykl rozpoczyna sie od nowa. Nowoczesne kotły czy palniki mają również możliwość samoczyszczenia w opcji. Piec lub palnik podłączony jest do zasobnika peletu, który w zależności od Państwa kotłowni może być kilkudziesięciokilogramowy kończąc na wielotonowym - dzięki któremu uzupełnianie peletu w okresie zimowym może byc sporadyczne. Za wyborem peletu również przepowiadają liczby:


Magazyn "Czysta Energia", 6/2013czysta energia czysta energia

Pelet w Polsce staje się coraz bardziej popularny dzięki dużej wygodzie, czystości w kotłowni, czyszczeniu oraz łatwości stosowania. Jest to paliwo nieporównywalnie lepsze niż tzw "ekogroszek", z którym zawsze będzie więcej pracy i problemów, bo w końcu jest to zwykły węgiel groszek, tylko pięknie nazwany "eko". Mamy naprawdę wielu klientów, którzy przechodzą z ekogroszku na pelet ze względu na większą wygodę i chęci wyzbycia się wielu dotychczasowych problemów. W stosunku do ekogroszku, pelet z odpowiednio nastawionym piecem spala się ilościowo bardzo porównywalnie. Dotyczy to głównie powietrza, którego w nastawach na pelecie musi być znacznie mniej. Cena peletu na chwilę obecną jest według nas zbyt wysoka i jesli w myśl założeń ustaw i lobby ekologicznego zostanie wyeliminowany ze współspalania w energetyce, to uważamy, że jego cena może kształtować się na poziomie około 800 zł. w perspektywie conajmniej kilku lat.